Konflikty zbrojne wciąż zdarzają się zbyt często. Aby Międzynarodowe Prawo Humanitarne  było przestrzegane w czasie wojny, jego znajomość musi być upowszechniana w czasie pokoju.

 

W dniu 17 maja 2019 roku - w godzinach od 11.00 do 14.00, w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie przy  al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego) na III piętrze, w sali multimedialnej odbędzie się XXIII edycja  Okręgowego Konkursu PCK z Upowszechniania Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym.

Zgodnie z Regulaminem konkursu poszczególne placówki mogą zgłaszać liczbę uczniów chętnych do udziału w eliminacjach według zawartych w nim zapisów. Ogółem w konkursie może wziąć udział 27 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa zachodniopomorskiego.

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu historii  Czerwonego Krzyża i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, a zwłaszcza zasad i norm dotyczących praw człowieka, które powinny być przestrzegane w czasie wojny.

Uczniowie powinni wykazać się znajomością czterech Konwencji Genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r. i  dwóch protokołów dodatkowych do Konwencji Genewskich z 1977 r. oraz orientacją w zakresie bieżących informacji  medialnych.

Uczestnicy Okręgowego Konkursu PCK z Upowszechniania Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym będą mieli do rozwiązania pisemny test składający się z 30 pytań.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Pan Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pani Magdalena Zarębska – Kulesza Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 30 kwietnia 2019 r. (liczba miejsc ograniczona)na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie: 91/ 433 73 02.      

W zgłoszeniu należy podać dane osobowe uczestnika oraz nazwę szkoły, do której uczeń uczęszcza.

 

Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

 
 
 
 
 

ZOO PCK Szczecin