Image1\
 
 

8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża - Henriego Dunanta, obchodziliśmy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień,   w którym cały świat zwraca uwagę na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, pomagających  w walce z koronawirusem.

W 2020 roku 1 na 12 osób na świecie otrzymała jakąś pomoc od Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. To był ciężki, ale niesamowity rok pracy dla naszego Ruchu. Determinacja pracowników i wolontariuszy, aby zapewnić wszystkim wiedzę i środki ochronne, nie miała sobie równych.

 

Działacze Polskiego i Niemieckiego Czerwonego Krzyża z Meklemburgii utrzymują ze sobą bliskie kontakty realizując od lat szereg wspólnych przedsięwzięć. Przed 2020 rokiem współpraca koncentrowała się na wzmacnianiu jednostek podstawowych i struktur bazowych stowarzyszeń: grup ratowniczych (wzajemne uczestnictwo w organizowanych w Niemczech i w Polsce zawodach i ćwiczeniach grup ratowniczych), organizacji młodzieżowych (wymiana dzieci  i młodzieży w ramach letnich obozów), czy ratownictwa wodnego.

Od kilku miesięcy kontakty zostały poważnie ograniczone z powodu pandemii. Wiele planowanych wspólnych działań nie mogło się odbyć. Wzajemne wizyty, edukacyjne podróże do miejsc narodzin ruchu we Włoszech i Szwajcarii,  a nawet huczne obchody 30-lecia  powstania Krajowego Związku DRK w Meklemburgii musiały zostać odwołane.

Jednakże współpraca i nasze wzorowe stosunki nie mogły zostać zaprzepaszczone, dlatego potwierdzeniem współdziałania Organizacji zrzeszonych w Czerwonym Krzyżu i Czerwonym Półksiężycu jest wzajemna pomoc.

W dniu 7 maja 2021 r. dotarł do Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie transport z pomocą humanitarną z Niemieckiego Czerwonego Krzyża Meklemburgii Pomorza Przedniego ze Schwerina. Artykuły to przede wszystkim płyny dezynfekcyjne, produkty samoochrony osobistej, artykuły higieniczne, które zostaną przekazane także do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego PCK w Olsztynie, zabezpieczą potrzeby naszych jednostek PCK, a także trafią do szpitali i innych podmiotów wymagających wsparcia w ramach walki   i przeciwdziałaniu COVID-19.

 

Rozładunek transportu odbył się przy wsparciu żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Terytorialnej w Szczecinie oraz 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczeconie, a towar został zeskładowany w magazynie tymczasowym na terenie  Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im.  prof. T. Sokołowskiego PUM w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej 1.

  1. Relacja z rozładunku transportu: https://radioszczecin.pl/1,423229,niemiecki-czerwony-krzyz-wspomogl-pck
  2. Wywiad w Polskim Radio Szczecin S.A. w dniu 9 maja 2021 r. : link do strony:  [9.05.2021]Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK, Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni i Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży… - Pożyteczni - Radio Szczecin
  3. 5 pułk inżynieryjny - POMOC NIEMIECKIEGO I POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA DLA POTRZEBUJĄCYCH. W AKCJĘ ZAANGAŻOWALI SIĘ TEŻ ZACHODNIOPOMORSCY TERYTORIALSI I ŻOŁNIERZE Z 5 PUŁKU INŻYNIERYJNEGO. (wp.mil.pl)

 

GALERIA

 
 
 
 
 

ZOO PCK Szczecin